Türkçe ne demek

  Helyum Sonuçları

  Helyum kelimesi için arama sonuçları, sonuçlar arasından seçerek Helyum ne demek olduğunu görüntüleyin.

  Helyum kelimesini içeren ve alakalı 5 sonuç bulundu.

  helyum

  Yeni Latince helium "bir element" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1868 J. N. Lockyer ve E. Frankland, İng. kimyacılar.) Latince sözcük Eski Yunanca ʰélios ἑλιος z "güneş" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *saəwel- biçiminden evrilmiştir.

  fer

  Farsça farr فرّ z "nur, ışık, gün ışığı, parıltı, ihtişam, güzellik" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) aynı anlama gelen farn sözcüğünden evrilmiştir. (NOT: Bu sözcük Avesta (Zend) dilinde aynı anlama gelen hvarənah- sözcüğü ile eş kökenlidir. Avestaca sözcük Avesta (Zend) dilinde hvarə- "güneş" sözcüğünden türetilmiştir. ) Avestaca sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *saəwel- "güneş" biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için helyum maddesine bakınız.

  sunroof

  İngilizce sun-roof "çatıda bulunan güneşlenme terası" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İngilizce sun "güneş" (NOT: Bu sözcük Eski İngilizce aynı anlama gelen sunne sözcüğünden evrilmiştir. Eski İngilizce sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *swen- veya *sun- biçiminden evrilmiştir. ) İngilizce roof "çatı, dam" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için helyum, roof maddelerine bakınız.

  helyotrop

  Fransızca héliotrope "'güne dönen', 1. mor-leylak rengi çiçeklerini güneşe döndüren bir bitki, 2. mor-leylak rengi, 3. bu renkte bir mineral, 4. haritacılıkta kullanılan bir aygıt" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca ʰēliotrópos ἡλιοτρόπος z "güneşe dönen, bir çiçek adı" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca ʰēlios ἡλιος z "güneş" ve Eski Yunanca trépō τρέπω z "dönmek" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için helyum, tropik maddelerine bakınız.

  solaryum

  Yeni Latince solarium "suni güneşlenme cihazı veya odası" sözcüğünden alıntıdır. Latince sözcük Latince solarius "güneşe ilişkin" sözcüğünün nötr halidir. Bu sözcük Latince sōl "güneş" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *saəwel- biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için helyum maddesine bakınız.