Türkçe ne demek

  Helyotrop Ne Demek?

  Helyotrop kelimesi Türkçe'de "'güne dönen', 1. mor-leylak rengi çiçeklerini güneşe döndüren bir bitki, 2. mor-leylak rengi, 3. bu renkte bir mineral, 4. haritacılıkta kullanılan bir aygıt" anlamına gelir.

  Fransızca héliotrope "'güne dönen', 1. mor-leylak rengi çiçeklerini güneşe döndüren bir bitki, 2. mor-leylak rengi, 3. bu renkte bir mineral, 4. haritacılıkta kullanılan bir aygıt" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca ʰēliotrópos ἡλιοτρόπος z "güneşe dönen, bir çiçek adı" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca ʰēlios ἡλιος z "güneş" ve Eski Yunanca trépō τρέπω z "dönmek" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için helyum, tropik maddelerine bakınız.

  Helyotrop kelimesi tarihte bilinen ilk kez "bitki adı" m (1953) : Yabani helyotrop ormanlarının ortasında yemyeşil ağaçlarla çerçevelenen bu köy"mücevher adı" [ m (1984) : taşlardan akvamarin, mavi kristal, mavi necef, helyotrop ]"aygıt adı" [ Ekşi Sözlük (2004) ] eserinde yer almıştır.

  Bu kelimenin kökeni ve ayrıntılı kaynak için kelimeyi etimoloji sözlüğünde inceleyebilirsiniz: Helyotrop kelime kökenini göstermek için tıklayın.

  Dip Notlar

  Romancı Jules Verne tarafından popülerleştirilen kavram, 1910'lardan itibaren hayata geçirilmiştir. || Aynı HAvr kökten Latince petere (uçmak, kaçmak) > centripetal (merkezkaç). Germence fethro > İngilizce feather (kanat tüyü > tüy). Ermenice t'rçil թռչիլ (uçmak) < Hintavrupa Anadilinde pter-isko- (kanat-lan-).

  Helyotrop kelimesi hakkında ayrıntılı bir arama başlatmak için buraya tıklayın.

  Rastgele kelime göster