Türkçe ne demek

  Ulya Sonuçları

  Ulya kelimesi için arama sonuçları, sonuçlar arasından seçerek Ulya ne demek olduğunu görüntüleyin.

  Ulya kelimesini içeren ve alakalı 10 sonuç bulundu.

  ulya

  Arapça ˁlw kökünden gelen ˁulyāˀ علياء z "pek yüksek, en yüksek" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça aˁlī عالي z "yüksek" sözcüğünün tafdil dişil (müennes, feminine) halidir. Daha fazla bilgi için ali maddesine bakınız.

  gaile

  Arapça ġwl kökünden gelen ġāˀilat غائلة z "aniden gelen bela" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ġawl غول z "aniden saldırma, üşüşme" sözcüğünün fail dişil (müennes, feminine) halidir. Bu sözcük Arapça ġūl غول z "gulyabani, aniden insana saldırıp parçalayan efsane yaratığı" sözcüğünün masdarıdır. Daha fazla bilgi için gulyabani maddesine bakınız.

  hülya

  Farsça χūlyā خوليا z "hayal, melankoli" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça ve Arapça māliχūlyā مالخوليا z "kara safra, kara sevda, eski tıbba göre insanı oluşturan dört maddeden biri" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen melanχolía μελανχολία z sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca mélas, melan- μέλας, -ν- z "kara" ve Eski Yunanca χolē χολη z "safra" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için melano+, klor maddelerine bakınız.

  ulya

  Arapça ˁlw kökünden gelen ˁulyāˀ علياء z "pek yüksek, en yüksek" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça aˁlī عالي z "yüksek" sözcüğünün tafdil dişil (müennes, feminine) halidir. Daha fazla bilgi için ali maddesine bakınız.

  soya

  İngilizce soya "bir tür fasulya" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Holandaca aynı anlama gelen soja sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Japonca aynı anlama gelen shōyu sözcüğünden alıntıdır. Japonca sözcük Çince bir sözcükten alıntıdır.

  tofu

  İngilizce tofu "mayalanmış soya fasulyesinden elde edilen yiyecek" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Japonca aynı anlama gelen tōfu 豆腐 z sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Çince dòufu 荳腐 z "'mayalanmış fasulya', a.a." sözcüğünden alıntıdır.

  kolera

  Fransızca choléra "bulaşıcı bir hastalık, safralı ishal" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca χoléra χολέρα z "safra çıkarma, sarı ishal" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca χolē χολη z "safra" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için hülya maddesine bakınız.

  kolesterol

  Fransızca cholésterol "'öd yağı', vücutta bulunan bir yağ" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1784) Fransızca sözcük Eski Yunanca χolē χολή z "safra" ve Eski Yunanca stéar στέαρ z "katı yağ" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için hülya, stearin maddelerine bakınız.

  melankoli

  Fransızca aynı anlama gelen mélancholie sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca melanχolía μελανχολία z "kara sevda" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca melanχolē μελανχολη z "kara safra, eski tıpta çeşitli ruh durumlarına yol açtığı varsayılan dört maddeden biri" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca mélas, melan- μέλας, μελαν- z "kara" ve Eski Yunanca χolē χολη z "safra" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için melano+, hülya maddelerine bakınız.

  gulaş

  Macarca gulyás "etli tencere yemeği" sözcüğünden alıntıdır.