Türkçe ne demek

  Hülya Ne Demek?

  Hülya kelimesi Türkçe'de "hayal, melankoli" anlamına gelir.

  Farsça χūlyā خوليا z "hayal, melankoli" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça ve Arapça māliχūlyā مالخوليا z "kara safra, kara sevda, eski tıbba göre insanı oluşturan dört maddeden biri" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen melanχolía μελανχολία z sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca mélas, melan- μέλας, -ν- z "kara" ve Eski Yunanca χolē χολη z "safra" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için melano+, klor maddelerine bakınız.

  Hülya kelimesi tarihte bilinen ilk kez malihulya Meninski, Thesaurus (1680)hulya [ Daç (1849) : ollar χulya ederlerdi ki bu ateş tecrübesi şeraat gününde salt bir kerre vuku bulacağıdı ] eserinde yer almıştır.

  Bu kelimenin kökeni ve ayrıntılı kaynak için kelimeyi etimoloji sözlüğünde inceleyebilirsiniz: Hülya kelime kökenini göstermek için tıklayın.

  Dip Notlar

  Arapça #ḥkm kökünün ifade ettiği anlam gruplarından “1. yargılama” muhtemelen Arapçada özgündür. “2. Güçlendirme, tahkim etme” aynı anlamın özel bir uzantısı olarak kabul edilebilir. “3. bilme, bilge olma” türevleri Aramiceden alıntıdır. Bkz. hekim.

  Benzer Aramalar

  Bu kelimeye benzer bazı kelimelere göz atın; hülya, kolera, kolesterol, melankoli

  Veya Hülya kelimesi hakkında ayrıntılı bir arama başlatmak için buraya tıklayın.

  Rastgele kelime göster