Türkçe ne demek

  Kaban Sonuçları

  Kaban kelimesi için arama sonuçları, sonuçlar arasından seçerek Kaban ne demek olduğunu görüntüleyin.

  Kaban kelimesini içeren ve alakalı 7 sonuç bulundu.

  kaban

  Fransızca caban "gemici paltosu" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İt (Sic) aynı anlama gelen cabano veya gabbano sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Arapça ḳbA kökünden gelen ḳabāˀ قباء z "önü açık ve çoğu zaman külahlı yün cübbe" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Aramice/Süryanice aynı anlama gelen ḳbāyā קביא z sözcüğü ile eş kökenlidir.

  aba

  Arapça abāˀ veya ḳabāˀ أباء/قباء z "yünden yapılmış üst giysi, cübbe" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Aramice/Süryanice aynı anlama gelen ḳbāyā קביא z sözcüğü ile eş kökenlidir. Daha fazla bilgi için kaban maddesine bakınız.

  cübbe

  Arapça cbb kökünden gelen cubbat جبّة z "külahlı entari" sözcüğünden alıntıdır. (NOT: Arapça sözcük Aramice/Süryanice aynı anlama gelen gəbāy veya ḳəbāy גבי/קבי z sözcüğü ile eş kökenlidir. Daha fazla bilgi için kaban maddesine bakınız.

  kaput

  Fransızca capote "1. külahlı palto, asker kaputu, 2. at arabası örtüsü [esk.], otomobilin dış örtüsü" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İtalyanca aynı anlama gelen caputo sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Geç Latince capa "Kuzey Afrikalılara özgü külahlı cübbe, külah" sözcüğünden evrilmiştir. (İlk kullanımı: 7. yy Sevilla'lı İsidore, Etymologia 'da.) Geç Latince sözcük Ana-Samice bir sözcükten alıntıdır. Daha fazla bilgi için kaban maddesine bakınız.

  kep

  İngilizce cap "külah [esk.], kasket" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Latince capa veya cappa "külah, külahlı cübbe" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için kaban maddesine bakınız.

  kavanoz

  Yeni Yunanca kabános veya gabáno καβάνος/γαβάνο z "bir tür testi, küçük çömlek" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Orta Yunanca aynı anlama gelen kavéna καβαίνα z sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince cavare "oymak, içini boşaltmak" fiilinden türetilmiş olabilir; ancak bu kesin değildir. Daha fazla bilgi için kav2 maddesine bakınız.

  kepenek

  Moğolca kebenek "kalın yünden üstlük" sözcüğü ile eş kökenlidir. Moğolca sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) kapā "üst giysi, cübbe" sözcüğünden türetilmiş olabilir; ancak bu kesin değildir. Daha fazla bilgi için kaban maddesine bakınız.