Türkçe ne demek

  Cübbe Ne Demek?

  Cübbe kelimesi Türkçe'de "külahlı entari" anlamına gelir.

  Arapça cbb kökünden gelen cubbat جبّة z "külahlı entari" sözcüğünden alıntıdır. (NOT: Arapça sözcük Aramice/Süryanice aynı anlama gelen gəbāy veya ḳəbāy גבי/קבי z sözcüğü ile eş kökenlidir. Daha fazla bilgi için kaban maddesine bakınız.

  Cübbe kelimesi tarihte bilinen ilk kez Dede Korkut Kitabı (1400 yılından önce) : samur cübbesin egnine aldı eserinde yer almıştır.

  Cübbe kelimesi Türkçe'de "Hukukçuların, üniversite öğretim üyelerinin, din adamlarının, mezuniyet törenlerinde öğrencilerin elbise üstüne giydikleri uzun, yanları geniş, düğmesiz giysi." anlamına gelir.

  Bu kelimenin kökeni ve ayrıntılı kaynak için kelimeyi etimoloji sözlüğünde inceleyebilirsiniz: Cübbe kelime kökenini göstermek için tıklayın.

  Dip Notlar

  İsviçre ve Holanda gibi ülkelerin yönetim biçimine Osmanlı kullanımında önceleri cumhūr adı verilirken, 19. yy'da cumhūriyyet sözcüğü tercih edildi. Masdara eklenen +iyyet eki Türkçeye özgüdür. || Cümbür cemaat ifadesi, (belki cümbüş sözcüğünden kontaminasyon yoluyla) cumhur cemaat deyiminden bozunmuştur.

  Benzer Aramalar

  Bu kelimeye benzer bazı kelimelere göz atın; cübbe, cübbeci, cübbeli, palyaço

  Veya Cübbe kelimesi hakkında ayrıntılı bir arama başlatmak için buraya tıklayın.

  Rastgele kelime göster