Türkçe ne demek

  Kaput Ne Demek?

  Kaput kelimesi Türkçe'de "1. külahlı palto, asker kaputu, 2. at arabası örtüsü [esk.], otomobilin dış örtüsü" anlamına gelir.

  Fransızca capote "1. külahlı palto, asker kaputu, 2. at arabası örtüsü [esk.], otomobilin dış örtüsü" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İtalyanca aynı anlama gelen caputo sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Geç Latince capa "Kuzey Afrikalılara özgü külahlı cübbe, külah" sözcüğünden evrilmiştir. (İlk kullanımı: 7. yy Sevilla'lı İsidore, Etymologia 'da.) Geç Latince sözcük Ana-Samice bir sözcükten alıntıdır. Daha fazla bilgi için kaban maddesine bakınız.

  Kaput kelimesi tarihte bilinen ilk kez kapot "külahlı palto" Meninski, Thesaurus (1680)kaput "otomobil motor kapağı" [ m (1960) : Adam kaputu kaldırdı. Radyatör kapağı lokomotif düdüğü gibi suyla karışık islim salıyor ] eserinde yer almıştır.

  Bu kelimenin kökeni ve ayrıntılı kaynak için kelimeyi etimoloji sözlüğünde inceleyebilirsiniz: Kaput kelime kökenini göstermek için tıklayın.

  Dip Notlar

  Karş. Arapça qabāˀ/Aramice/Süryanice qəbā (aba, külahlı cübbe). İlk kez 7. yy'da Sevilla'lı Isidore tarafından kaydedilmiş olan Latince sözcük belki Batı Akdeniz'in geç Fenike dillerinden alınmıştır.

  Benzer Aramalar

  Bu kelimeye benzer bazı kelimelere göz atın; kaput, kapital, kaporta2, şap3, şapel, şaperon

  Veya Kaput kelimesi hakkında ayrıntılı bir arama başlatmak için buraya tıklayın.

  Rastgele kelime göster