Türkçe ne demek

  Fen Sonuçları

  Fen kelimesi için arama sonuçları, sonuçlar arasından seçerek Fen ne demek olduğunu görüntüleyin.

  Fen kelimesini içeren ve alakalı 10 sonuç bulundu.

  fen

  Arapça fnn kökünden gelen fann فنّ z "beceri, hüner" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça fanna فنّ z "becerdi, zor bir işin üstesinden geldi" fiilinin masdarıdır.

  fena

  Arapça fny kökünden gelen fanāˀ فناء z "yokolma, zail olma, kararma" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Aramice/Süryanice pānayā פניא z "gün dönümü, akşam" sözcüğü ile eş kökenlidir. Bu sözcük Aramice/Süryanice #pny פני z "dönme, geri dönme" kökünden türetilmiştir.

  fenafillah

  Arapça fanā fī-llāh فنا فى الله z "Tanrı içinde yokolma" deyiminden alıntıdır. Daha fazla bilgi için fena, fi, allah maddelerine bakınız.

  fener

  Yeni Yunanca fanári φανάριον z "küçük lamba" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca phanós φανός z "fener, lamba" sözcüğünün küçültme halisidir. Daha fazla bilgi için fanus maddesine bakınız.

  fenol

  Fransızca phénole "yanıcı bir kimyasal madde" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca phaínō φαίνω z "ışımak, aydınlanmak" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için fantezi maddesine bakınız.

  fenomen

  Fransızca phénomene "görünen şey, olgu, görüngü" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca phainómenon φαινόμενον z "görünen şey, görüntü" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca phaínō φαίνω z "aydınlanmak, görünmek" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için fantezi maddesine bakınız.

  fent

  Farsça fand فند‎ z "hile, desise" sözcüğünden alıntıdır.

  fenik

  Almanca pfennig "Alman markının yüzde biri" sözcüğünden alıntıdır. Almanca sözcük Germence yazılı örneği bulunmayan *panniŋga sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için peni maddesine bakınız.

  fen bilimi

  fen bilimleri