Türkçe ne demek

  Rapor Ne Demek?

  Rapor kelimesi Türkçe'de "bir görevle gönderilen memur veya elçinin görev yerinden gönderdiği yazılı bildiri" anlamına gelir.

  Fransızca rapport "bir görevle gönderilen memur veya elçinin görev yerinden gönderdiği yazılı bildiri" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca rapporter "geri getirmek, haber ve bilgi getirmek" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Fransızca apporter "taşımak, getirmek" fiilinden re+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için aport maddesine bakınız.

  Rapor kelimesi tarihte bilinen ilk kez "takrir, telhis" Ali Fuat Türkgeldi, Mesail-i Mühimme-i Siyasiye (1866) eserinde yer almıştır.

  Rapor kelimesi Türkçe'de "" anlamına gelir.

  Rapor kelimesi Türkçe'de "Hastalığın tanısı, hastanın dinlenme durumu vb.ni gösteren, doktor veya doktorlar kurulu tarafından verilen yazı." anlamına gelir.

  Bu kelimenin kökeni ve ayrıntılı kaynak için kelimeyi etimoloji sözlüğünde inceleyebilirsiniz: Rapor kelime kökenini göstermek için tıklayın.

  Dip Notlar

  Doğrusu ransenyman olmak gerekir; ancak ranseyman açık farkla tercih edilen biçimdir.

  Benzer Aramalar

  Bu kelimeye benzer bazı kelimelere göz atın; rapor, raporcu, raporlama, raporlamak, raporlu, raporlu, raporlu, raporsuz, raportör, raportörlük

  Veya Rapor kelimesi hakkında ayrıntılı bir arama başlatmak için buraya tıklayın.

  Rastgele kelime göster