Türkçe ne demek

  Rapor Sonuçları

  Rapor kelimesi için arama sonuçları, sonuçlar arasından seçerek Rapor ne demek olduğunu görüntüleyin.

  Rapor kelimesini içeren ve alakalı 5 sonuç bulundu.

  rapor

  Fransızca rapport "bir görevle gönderilen memur veya elçinin görev yerinden gönderdiği yazılı bildiri" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca rapporter "geri getirmek, haber ve bilgi getirmek" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Fransızca apporter "taşımak, getirmek" fiilinden re+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için aport maddesine bakınız.

  bülten

  Fransızca bulletin "kısa rapor, bildiri" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İtalyanca bulletino sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Geç Latince bulla "1. yuvarlak şey, mühür mumuyla yapılan damga, 2. mühürlü belge, ferman" sözcüğünün küçültme halisidir. Daha fazla bilgi için boyler maddesine bakınız.

  röportaj

  Fransızca reportage "bir gazetecinin imzasıyla yayımlanan haber" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İngilizce report "1. rapor, gazete haberi, 2. muhabirlik yapmak" sözcüğünden +age sonekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Fransızca rapport "rapor" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için rapor maddesine bakınız.

  gözlem

  Türkçe sözcük, Ad halinde bir cismin, olayın veya bir gerçeğin, niteliklerinin bilinmesi amacıyla, dikkatli ve plânlı olarak ele alınıp incelenmesi, müşahede anlamına gelir. Türkçe dilinden alınan gözlem kelimesi inceleme sonucu elde edilen değer, müşahede, bulgu, gözlem raporu anlamındadır.

  patlama

  Türkçe dilinden alınan patlama kelimesi Alay komutanlığına sonradan verdiği raporda patlamayı şöyle anlatacaktır. - A. İlhan anlamındadır. Türkçe sözcük, Eylem halinde IPA: /patˈlama/ anlamına gelir. Türkçe dilinden alınan patlama kelimesi Heceleme: pat·la·ma anlamındadır.