Türkçe ne demek

  Huri Ne Demek?

  Huri kelimesi Türkçe'de "İslam inancında cennet perisi" anlamına gelir.

  Arapça ḥwr kökünden gelen ḥūr veya ḥūriyat حورية z "İslam inancında cennet perisi" sözcüğünden alıntıdır. (NOT: Arapça sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) hurust "güzel, özellikle güzel kadın" sözcüğü ile eş kökenlidir. ) Bu sözcük Avesta (Zend) dilinde hu-raoδa "güzel-endamlı" sözcüğünden alıntıdır. Avestaca sözcük Avesta (Zend) dilinde hu "güzel" ve Avesta (Zend) dilinde raoδa- "yetişme, büyüme, şekil, endam" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için hümayun maddesine bakınız.

  Huri kelimesi tarihte bilinen ilk kez ḥūr ed. Borovkov, Orta Asya'da Bulunmuş Kuran Tefsirinin... (1400 yılından önce) eserinde yer almıştır.

  Bu kelimenin kökeni ve ayrıntılı kaynak için kelimeyi etimoloji sözlüğünde inceleyebilirsiniz: Huri kelime kökenini göstermek için tıklayın.

  Dip Notlar

  Çoğu kaynaklarda Aramice/Süryanice #ḥwr (beyaz) kökünden türetilmişse de bu görüş dayanaksızdır. Karş. Arthur Jeffery, The Foreign Vocabulary of the Qur'an 117 vd ve Widengren 186. || Pehlevice sözcük, Zerdüşt kutsal metinlerinden Arda Viraf Nāmak iv.18'de cennet bahçesindeki güzel kızları tarif etmek için kullanılır. Christian Bartholomae, Altiranisches Wörterbuch 1836.

  Benzer Aramalar

  Bu kelimeye benzer bazı kelimelere göz atın; huri, apartheid, günlük2, diktatör, jakoben, konsolos

  Veya Huri kelimesi hakkında ayrıntılı bir arama başlatmak için buraya tıklayın.

  Rastgele kelime göster