Türkçe ne demek

  Jakoben Ne Demek?

  Jakoben kelimesi Türkçe'de "Fransız ihtilali esnasında (1791) Paris'te St Honoré sokağındaki eski St Jacques manastırında toplanan radikal cumhuriyetçi hizip mensuplarına verilen ad" anlamına gelir.

  Fransızca jacobin "Fransız ihtilali esnasında (1791) Paris'te St Honoré sokağındaki eski St Jacques manastırında toplanan radikal cumhuriyetçi hizip mensuplarına verilen ad" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Geç Latince Jacobus "St Jacques de Compostelle, bir hıristiyan azizi" özel adından türetilmiştir. Bu sözcük İbranice yaˁḳōb יעקב z "Yakup, Tevrat'a göre İshak'ın oğlu ve İsrailoğullarının atası" özel adından türetilmiştir.

  Jakoben kelimesi tarihte bilinen ilk kez "siyasette devrimci yöntemleri savunan kimse" c (1934) : Alelumum denilebilir ki bugün dahi Jakoben ruhunu taşıyanlar yani müfrit inkılapçılar (...) eserinde yer almıştır.

  Bu kelimenin kökeni ve ayrıntılı kaynak için kelimeyi etimoloji sözlüğünde inceleyebilirsiniz: Jakoben kelime kökenini göstermek için tıklayın.

  Dip Notlar

  Menekşe rengi buharından ötürü. Latince viola ve Eski Yunanca íon < wíon biçimleri muhtemelen eski bir Akdeniz dilinden alınmıştır.

  Jakoben kelimesi hakkında ayrıntılı bir arama başlatmak için buraya tıklayın.

  Rastgele kelime göster