Türkçe ne demek

  Aport Sonuçları

  Aport kelimesi için arama sonuçları, sonuçlar arasından seçerek Aport ne demek olduğunu görüntüleyin.

  Aport kelimesini içeren ve alakalı 5 sonuç bulundu.

  aport

  Fransızca apporte "getir!" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca apporter "getirmek" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Latince aynı anlama gelen apportare fiilinden alıntıdır. Latince fiil Latince portare "taşımak" fiilinden ad+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için portatif maddesine bakınız.

  rapor

  Fransızca rapport "bir görevle gönderilen memur veya elçinin görev yerinden gönderdiği yazılı bildiri" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca rapporter "geri getirmek, haber ve bilgi getirmek" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Fransızca apporter "taşımak, getirmek" fiilinden re+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için aport maddesine bakınız.

  kaporta1

  İtalyanca boccaporto "gemilerde ambar ağzı" sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük İtalyanca bocca "ağız" (NOT: Bu sözcük Latince aynı anlama gelen bucca sözcüğünden evrilmiştir. ) ve Latince porta "kapı" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için bijon, portal maddelerine bakınız.

  pasaport

  İtalyanca passaporto "liman geçiş belgesi" sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük İtalyanca passa "'geç!'" ve İtalyanca porto "liman" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için paso, portal maddelerine bakınız.

  vize

  İtalyanca visa "'görüldü, görülmüştür', pasaportta onay damgası" sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük Latince visa sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Latince videre, vis- "görmek" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için video maddesine bakınız.