Türkçe ne demek

  Yasak Ne Demek?

  Moğolca aynı anlama gelen yasag sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için yasa- maddesine bakınız.

  Yasak kelimesi tarihte bilinen ilk kez yasag "Cengiz Han kanunu" ed. Borovkov, Orta Asya'da Bulunmuş Kuran Tefsirinin... (1300 yılından önce)yasak "aynı anlamda" [ TDK, Tarama Sözlüğü (1300 yılından önce) ] eserinde yer almıştır.

  Yasak kelimesi Türkçe'de "" anlamına gelir.

  Yasak kelimesi Türkçe'de "Yapılmaması istenmiş olan, yok, memnu, haram." anlamına gelir.

  Bu kelimenin kökeni ve ayrıntılı kaynak için kelimeyi etimoloji sözlüğünde inceleyebilirsiniz: Yasak kelime kökenini göstermek için tıklayın.

  Dip Notlar

  Sözcüğün nihai kökeni muhtemelen Türkçe olmakla birlikte, Türkiye Türkçesine Moğol istilaları döneminde Moğolcadan alınmıştır. Modern döneme dek anlamı "göçebe Yörük ve Türkmenlerde büyük aşiret, aşiretler birliği" idi. Yeni Türkçe sözcük Atatürk'ün direktifleriyle 28 Eylül 1934'ten itibaren her gün gazetelerde yoğun olarak kullanılmıştır. || 1973'ten itibaren Bület Ecevit'e yakın kalemler (özellikle Ali Gevgilili) tarafından "milliyetçi" anlamında kullanılan ulusalcı söcüğü, 1995'ten sonra Mümtaz Soysal ve Doğu Perinçek'in öncülük ettiği bir siyasi akımın adı oldu.

  Benzer Aramalar

  Bu kelimeye benzer bazı kelimelere göz atın; yasak, yasak aşk, yasak bölge, yasak etmek, yasak kitap, yasak meyve, yasak olmak, yasakçı, yasakçı, yasakçılık

  Veya Yasak kelimesi hakkında ayrıntılı bir arama başlatmak için buraya tıklayın.

  Rastgele kelime göster