Türkçe ne demek

  Timpani Ne Demek?

  Timpani kelimesi Türkçe'de "1. davullar, genel olarak perküsyon, 2. yarımküre şeklinde büyük orkestra davulu" anlamına gelir.

  İtalyanca timpani "1. davullar, genel olarak perküsyon, 2. yarımküre şeklinde büyük orkestra davulu" sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük İtalyanca timpano "davul" sözcüğünün çoğuludur. Bu sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen týmpanon τύμπανον z sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca týpō veya týmpō τύπω/τύμπω z "vurmak, dövmek, davul çalmak" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için tip maddesine bakınız.

  Timpani kelimesi tarihte bilinen ilk kez "orkestra davulu" c (1947) : timpani'nin tonik ve dominant arasında dolaşan tokmakları eserinde yer almıştır.

  Bu kelimenin kökeni ve ayrıntılı kaynak için kelimeyi etimoloji sözlüğünde inceleyebilirsiniz: Timpani kelime kökenini göstermek için tıklayın.

  Dip Notlar

  Homeros'tan beri kaydedilmiş olan Yunanca sözcüğün etimolojisi belirsizdir ( Chantraine 298). || Talmud Aramicesi darbān דַּרְבָן (üvendire, tırpanın bir kısmı - Marcus Jastrow, Dictionary of the Targumim, Talmud Bavli etc. 320) Yunancadan alıntı olabileceği gibi, ortak nihai kaynak bir Anadolu dili de olabilir.

  Timpani kelimesi hakkında ayrıntılı bir arama başlatmak için buraya tıklayın.

  Rastgele kelime göster