Türkçe ne demek

  Skolastik Ne Demek?

  Skolastik kelimesi Türkçe'de "1. okullu, okula ait, 2. Ortaçağda üniversitelerde gelişen düşünce sistematiğine ait" anlamına gelir.

  Fransızca scolastique "1. okullu, okula ait, 2. Ortaçağda üniversitelerde gelişen düşünce sistematiğine ait" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince scholasticus "okullu, okula ait, bir okula mensup olan" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca sχolastikós σχολαστικός z "alim, sohbet erbabı" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca sχolázō σχολάζω z "1. vaktini özgürce kullanmak, 2. ilim ve sohbetle vakit geçirmek" fiilinden türetilmiştir. Yunanca fiil Eski Yunanca sχolē σχολή z "(çalışmaya mecbur olmamak anlamında) serbestlik, leisure" sözcüğünden +ikos sonekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için ekol maddesine bakınız.

  Skolastik kelimesi tarihte bilinen ilk kez MilMec (1927) : ...musikiyi, demir mengeneden, ölü ilim ile skolastiğin iskeletinin ellerinden kurtarmak istiyordu eserinde yer almıştır.

  Bu kelimenin kökeni ve ayrıntılı kaynak için kelimeyi etimoloji sözlüğünde inceleyebilirsiniz: Skolastik kelime kökenini göstermek için tıklayın.

  Dip Notlar

  Eski Yunanda ilim "geçim ve yeşam kaygısı olmadan yapılan şey, özgürlük" olarak algılanmıştır.

  Skolastik kelimesi hakkında ayrıntılı bir arama başlatmak için buraya tıklayın.

  Rastgele kelime göster