Türkçe ne demek

  Ser Ne Demek?

  Ser kelimesi Türkçe'de "baş, kafa" anlamına gelir.

  Farsça ve Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) sar سر z "baş, kafa" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Avesta (Zend) dilinde aynı anlama gelen sarah- sözcüğü ile eş kökenlidir. Bu sözcük Sanskritçe aynı anlama gelen śíras शिरस् z sözcüğü ile eş kökenlidir. Sanskritçe sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *kerəs- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *ker-1 "kafa, boynuz" kökünden türetilmiştir.

  Ser kelimesi tarihte bilinen ilk kez Ebu Hayyan, Kitabü-l İdrak (1312) eserinde yer almıştır.

  Bu kelimenin kökeni ve ayrıntılı kaynak için kelimeyi etimoloji sözlüğünde inceleyebilirsiniz: Ser kelime kökenini göstermek için tıklayın.

  Dip Notlar

  Hintavrupa Anadilinde *kerəs- > Avesta (Zend) dilinde sarah- (kafa), Eski Yunanca kéras (boynuz), Latince cere-brum (beyin). ● Hintavrupa Anadilinde *krsno- > Eski Yunanca kránon (boynuz), kraníon (kafa, kafatası). ● Hintavrupa Anadilinde *krən-go- > Sanskritçe śriŋga (boynuz) ● Hintavrupa Anadilinde *kr- ve *kr-nu- > Latince cornus, Germence *hurnaz > İngilizce horn (boynuz). ● Hintavrupa Anadilinde *keru- > Latince cervus (“boynuzlu” > geyik). ● Hintavrupa Anadilinde *krə-t- > Eski Yunanca karoton (“boynuz kök” > havuç) > İngilizce carrot. ● Hintavrupa Anadilinde *krei- > Germence *hraina (“boynuzlu” > geyik).

  Benzer Aramalar

  Bu kelimeye benzer bazı kelimelere göz atın; serap, serasker, serd, serhat, seri2, servet, şer1, şer2, şerait, şerare

  Veya Ser kelimesi hakkında ayrıntılı bir arama başlatmak için buraya tıklayın.

  Rastgele kelime göster