Türkçe ne demek

  Sırat Ne Demek?

  Sırat kelimesi Türkçe'de "dar yol" anlamına gelir.

  Arapça ṣirāṭu'l-mustaḳīm صراط المستقيم z "dar yol" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ṣirāṭ صراط z "yol" sözcüğünden türetilmiştir. (NOT: Bu sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) aynı anlama gelen srat sözcüğü ile eş kökenlidir. ) Orta Farsça sözcük Aramice/Süryanice aynı anlama gelen sṭrāṭā veya srāṭā סטרטא z sözcüğünden alıntıdır. Aramice/Süryanice sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen stráta στράτα z sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Latince aynı anlama gelen strata sözcüğünden alıntıdır. Latince sözcük Latince stratum "tabaka, kaplama, döşeme" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için stratosfer maddesine bakınız.

  Sırat kelimesi tarihte bilinen ilk kez "1. yol, 2. Kur'ana göre öbür dünyaya gidişte geçilen bir köprü" Aşık Paşa, Garib-name (1330) eserinde yer almıştır.

  Bu kelimenin kökeni ve ayrıntılı kaynak için kelimeyi etimoloji sözlüğünde inceleyebilirsiniz: Sırat kelime kökenini göstermek için tıklayın.

  Dip Notlar

  Klasik dönem Arap dilbilimcileri sözcüğün Yunancadan geldiği konusunda hemfikirdir. Arthur Jeffery, The Foreign Vocabulary of the Qur'an 195-196. Yakındoğuda uzun mesafe yol sistemi Roma İmparatorluğu döneminde yerleşmiş idi. || İtalyanca strada, İngilizce street, Almanca strasse (yol) biçimleri Latinceden alınmıştır.

  Sırat kelimesi hakkında ayrıntılı bir arama başlatmak için buraya tıklayın.

  Rastgele kelime göster