Türkçe ne demek

  Protesto Ne Demek?

  Protesto kelimesi Türkçe'de "deklarasyon" anlamına gelir.

  İtalyanca protesto "deklarasyon" sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük İtalyanca protestare "deklare etmek, resmen ifade vermek" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Latince protestari "bir şey veya biri lehine tanıklık etmek" fiilinden evrilmiştir. Latince fiil Latince testari "tanıklık etmek" fiilinden pro+1 önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için testis maddesine bakınız.

  Protesto kelimesi tarihte bilinen ilk kez protesto "yasal işleme başlamak üzere bir senedi resmen deklare etme" Ticaret Kanunnamesi (1850)protesto "muhalefet beyanı" [ Ahmet Mithat Ef. (1877) ]protest "muhalif (sıfat)" [ c (1984) : Grup Gündoğarken kendi müzik türü için 'protest müzik' diyor ] eserinde yer almıştır.

  Bu kelimenin kökeni ve ayrıntılı kaynak için kelimeyi etimoloji sözlüğünde inceleyebilirsiniz: Protesto kelime kökenini göstermek için tıklayın.

  Dip Notlar

  Asıl anlamı “lehe tanıklık etmek” iken Batı dillerinde 19. yy'dan itibaren "aleyhte tavır alma" anlamı kazanmıştır. İngilizceden alınan protest biçimi son dönemde sıfat olarak kullanıma girmiştir.

  Benzer Aramalar

  Bu kelimeye benzer bazı kelimelere göz atın; protesto, protestan, reklam

  Veya Protesto kelimesi hakkında ayrıntılı bir arama başlatmak için buraya tıklayın.

  Rastgele kelime göster