Türkçe ne demek

  Peşin Ne Demek?

  Peşin kelimesi Türkçe'de "daha önceki, erken" anlamına gelir.

  Farsça pīşīn veya pēşīn پيشين z "daha önceki, erken" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça pīş veya pēş پيش z "ön, ileri, önce" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) aynı anlama gelen patiş veya pēş sözcüğünden evrilmiştir. Orta Farsça sözcük Eski Farsça patiy "karşı, yüz yüze (edat)" sözcüğünden türetilmiştir. Eski Farsça sözcük Avesta (Zend) dilinde aynı anlama gelen paiti- sözcüğü ile eş kökenlidir. Daha fazla bilgi için pey+ maddesine bakınız.

  Peşin kelimesi tarihte bilinen ilk kez pīşīn "bir iş için önceden verilen para, avans" Meninski, Thesaurus (1680) eserinde yer almıştır.

  Peşin kelimesi Türkçe'de "" anlamına gelir.

  Peşin kelimesi Türkçe'de "Daha önce, önceden." anlamına gelir.

  Bu kelimenin kökeni ve ayrıntılı kaynak için kelimeyi etimoloji sözlüğünde inceleyebilirsiniz: Peşin kelime kökenini göstermek için tıklayın.

  Dip Notlar

  Karş. Farsça pēşdast (avans, peşin para). ● Genel kural olarak 16. yy'dan eski Farsça alıntılarda Farça yā-yı mechul (yā harfi ile yazılan /ē/ sesi) Türkçede /e/ olarak korunmuş, 16. yy ve daha sonraki alıntılarda yazışa uygun olarak /ī/ tercih edilmiştir.

  Benzer Aramalar

  Bu kelimeye benzer bazı kelimelere göz atın; peşin, peşin cevap, peşin fikir, peşin hüküm, peşin pazarlık, peşin peşin, peşin piyasa, peşin satış, peşin yargı, peşinat

  Veya Peşin kelimesi hakkında ayrıntılı bir arama başlatmak için buraya tıklayın.

  Rastgele kelime göster