Türkçe ne demek

  Patron Ne Demek?

  Patron kelimesi Türkçe'de "1. peder, baba, ağa, pir, gemi kaptanı [esk.], işyeri sahibi, 2. kopyası alınan kitabın aslı" anlamına gelir.

  Fransızca patron "1. peder, baba, ağa, pir, gemi kaptanı [esk.], işyeri sahibi, 2. kopyası alınan kitabın aslı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Geç Latince aynı anlama gelen patronus sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Latince pater "baba" sözcüğünden alıntıdır. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *pəter- biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için peder maddesine bakınız.

  Patron kelimesi tarihte bilinen ilk kez patrun/patruna "gemi kaptanı" Evliya Çelebi, Seyahatname (1680)patron "konfeksiyonda kesim kalıbı" [ c (1932) : AMerikan bezinden dikilmiş kutür patronları ] eserinde yer almıştır.

  Patron kelimesi Türkçe'de "" anlamına gelir.

  Patron kelimesi Türkçe'de "Sözü geçen paralı kimse." anlamına gelir.

  Bu kelimenin kökeni ve ayrıntılı kaynak için kelimeyi etimoloji sözlüğünde inceleyebilirsiniz: Patron kelime kökenini göstermek için tıklayın.

  Dip Notlar

  İtalyancadan alınan patrona biçimi Türkçede 19. yy'a kadar kullanılmıştır.

  Benzer Aramalar

  Bu kelimeye benzer bazı kelimelere göz atın; patron, patrona, patronaj, patronaj, patronca, patroncu, patronculuk, patronluk, patronluk

  Veya Patron kelimesi hakkında ayrıntılı bir arama başlatmak için buraya tıklayın.

  Rastgele kelime göster