Türkçe ne demek

  Ofset Ne Demek?

  Ofset kelimesi Türkçe'de "1. (mimaride) duvarda girinti, çukur, niş, 2. baskı yüzeyindeki oyuklara mürekkep doldurma işlemine dayalı basım tekniği" anlamına gelir.

  İngilizce offset "1. (mimaride) duvarda girinti, çukur, niş, 2. baskı yüzeyindeki oyuklara mürekkep doldurma işlemine dayalı basım tekniği" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İngilizce to set off "ayırmak, vurgulamak" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük İngilizce set "koymak, oturtmak" ve İngilizce off "ayrılma edatı" sözcüklerinin bileşiğidir. (NOT: İngilizce sözcük Germence aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *af biçiminden evrilmiştir. Germence biçim Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *apo biçiminden evrilmiştir. ) Daha fazla bilgi için apo+, set2 maddelerine bakınız.

  Ofset kelimesi tarihte bilinen ilk kez Uyanış (1929) : Matbaamızda bir büyük yenilik: Offset makinası geldi ve her türlü renkli işler basıyor. Nefis tabiyatı ancak offset makinası yazabilir. eserinde yer almıştır.

  Ofset kelimesi Türkçe'de "" anlamına gelir.

  Ofset kelimesi Türkçe'de "Kalıp izlerini önce kauçuğa, kauçuktan da kâğıda geçirmeye yarayan çift kopyalı baskı yöntemi." anlamına gelir.

  Bu kelimenin kökeni ve ayrıntılı kaynak için kelimeyi etimoloji sözlüğünde inceleyebilirsiniz: Ofset kelime kökenini göstermek için tıklayın.

  Dip Notlar

  İngilizce shore (kıyı) ve shear (makas; kesmek) eşkökenlidir. Anlam ilişkisi için karş. kıyı, sahil.

  Benzer Aramalar

  Bu kelimeye benzer bazı kelimelere göz atın; ofset, ofsetçi

  Veya Ofset kelimesi hakkında ayrıntılı bir arama başlatmak için buraya tıklayın.

  Rastgele kelime göster