Türkçe ne demek

  Motif Ne Demek?

  Motif kelimesi Türkçe'de "1. itki, harekete geçiren şey, 2. bir resminveya her türlü sanat eserinin konusu, 3. desen" anlamına gelir.

  Fransızca motif "1. itki, harekete geçiren şey, 2. bir resminveya her türlü sanat eserinin konusu, 3. desen" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Geç Latince motivum "bir eylemin veya davranışın nedeni, itki" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Latince motivus "harekete geçiren" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Latince mouēre, mot- "hareket etmek, hareket ettirmek" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için mobil maddesine bakınız.

  Motif kelimesi tarihte bilinen ilk kez "dantela deseni" Mehmet Bahaettin, Yeni Türkçe Lugat (1924)"müzikte fikir veya tema" [ Yeni Mecmua: Çanakkale Fevkalade Nüshası (1918) : Onun için bir eser-i musiki, o fikr-i musikiyi ifade eden birtakım muayyen motiflerden teşekkül etmiştir. ] eserinde yer almıştır.

  Bu kelimenin kökeni ve ayrıntılı kaynak için kelimeyi etimoloji sözlüğünde inceleyebilirsiniz: Motif kelime kökenini göstermek için tıklayın.

  Dip Notlar

  motamot olarak aratınca çıkıyor.

  Benzer Aramalar

  Bu kelimeye benzer bazı kelimelere göz atın; motif, mukarnas, otomotiv, lokomotif, motivasyon, patern

  Veya Motif kelimesi hakkında ayrıntılı bir arama başlatmak için buraya tıklayın.

  Rastgele kelime göster