Türkçe ne demek

  Jurnal Ne Demek?

  Jurnal kelimesi Türkçe'de "günlük, günce, günlük gazete" anlamına gelir.

  İtalyanca giornale veya Fransızca journal "günlük, günce, günlük gazete" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince diurnalis "günlük" sözcüğünden evrilmiştir. Latince sözcük Latince dies, diu "gün" sözcüğünden +alis sonekiyle türetilmiştir. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *dyū- "gün, güneş" biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için dev maddesine bakınız.

  Jurnal kelimesi tarihte bilinen ilk kez cornal/curnal "gemi güncesi" Kahane & Tietze, The Lingua Franca in the Levant (1827) : sefine süvarisi avan-ı sefaretde kendi bizzat dahi bir curnal-ı mahsusu kemal-i dikkat ü ihtimam ile tahrir ve imlajurnal "ticari işletmelerde yevmiye defteri" [ Ticaret Kanunnamesi (1850) ] eserinde yer almıştır.

  Bu kelimenin kökeni ve ayrıntılı kaynak için kelimeyi etimoloji sözlüğünde inceleyebilirsiniz: Jurnal kelime kökenini göstermek için tıklayın.

  Dip Notlar

  Aynı Hint Avrupa kökünden Latince deus (tanrı), Eski Yunanca Zeus (gök tanrı), Sanskritçe deva (tanrı), ve Avesta (Zend) dilinde daiva- (Ehrimen tarafından yenilgiye uğratılan eski devir tanrıları).

  Benzer Aramalar

  Bu kelimeye benzer bazı kelimelere göz atın; jurnal, abajur, ajur, bonjur, meridyen

  Veya Jurnal kelimesi hakkında ayrıntılı bir arama başlatmak için buraya tıklayın.

  Rastgele kelime göster