Türkçe ne demek

  Jikle Ne Demek?

  Jikle kelimesi Türkçe'de "otomobil motorunun soğukken kolay çalışmasını sağlayan aygıt" anlamına gelir.

  Fransızca gicleur "otomobil motorunun soğukken kolay çalışmasını sağlayan aygıt" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca gicler "sıçramak, aniden harekete geçmek" fiilinden +or sonekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Geç Latince aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *cisculare fiilinden evrilmiştir.

  Jikle kelimesi tarihte bilinen ilk kez jikle m (1955) : fazla jikle yapmaya lüzum kalmadan motor, daha istikrarlı bir çalışma seviyesine daha çabuk ulaşırjiklör [ Meydan-Larousse (1969) ] eserinde yer almıştır.

  Bu kelimenin kökeni ve ayrıntılı kaynak için kelimeyi etimoloji sözlüğünde inceleyebilirsiniz: Jikle kelime kökenini göstermek için tıklayın.

  Dip Notlar

  İngilizce sözcüğün ikinci anlamı 1941'de kullanıma girmiştir. || Latince fiil acere, geçmiş kökü iact- ve bundan türeyen ikincil iactare fiilinden, İngilizce ve Fransızca çok sayıda sözcük türetilmiştir; ör. ab-ject, ad-jective, con-jecture, de-ject, e-ject, in-ject, ob-ject, pro-ject, re-ject, sub-ject, tra-jectory vb. || Aynı HAvr kökünden Eski Yunanca ʰiēmi (atmak).

  Jikle kelimesi hakkında ayrıntılı bir arama başlatmak için buraya tıklayın.

  Rastgele kelime göster