Türkçe ne demek

  Hemoglobin Ne Demek?

  Hemoglobin kelimesi Türkçe'de "alyuvarlara kızıl rengi veren madde" anlamına gelir.

  Fransızca hémoglobine "alyuvarlara kızıl rengi veren madde" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Almanca haemoglobin sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Almanca aynı anlama gelen haematoglobulin sözcüğü ile eş kökenlidir. (İlk kullanımı: H. F. I. Hoppe-Seyler, Alm. kimyacı (1825-95).) Almanca sözcük Eski Yunanca ʰaîma ἁῖμα z "kan" ve Latince globulus "yuvarcık" sözcüklerinin bileşiğidir. Latince sözcük Latince globus "küre, yuvar" sözcüğünün küçültme halisidir. Daha fazla bilgi için hemo+, glob maddelerine bakınız.

  Hemoglobin kelimesi tarihte bilinen ilk kez c (1938) : Cild, doğrudan doğruya kendisine temas eden etin adelelerindeki hücreleri ve hemoglobini (...) eserinde yer almıştır.

  Hemoglobin kelimesi Türkçe'de "" anlamına gelir.

  Hemoglobin kelimesi Türkçe'de "Alyuvarların yapısında bulunan, dokulardan karbondioksidi akciğerlere, akciğerlerden oksijeni dokulara taşıyan, demir içeren ve kana kırmızı rengini veren protein." anlamına gelir.

  Bu kelimenin kökeni ve ayrıntılı kaynak için kelimeyi etimoloji sözlüğünde inceleyebilirsiniz: Hemoglobin kelime kökenini göstermek için tıklayın.

  Hemoglobin kelimesi hakkında ayrıntılı bir arama başlatmak için buraya tıklayın.

  Rastgele kelime göster