Türkçe ne demek

  Gazete Ne Demek?

  Gazete kelimesi Türkçe'de "parayla satılan haber bülteni" anlamına gelir.

  Fransızca gazette "parayla satılan haber bülteni" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Venedikçe gazéta "1. 'kesecik', Venedik devletinde bozuk para birimi, metelik, 2. parayla satılan haber bülteni [xvi]" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Venedikçe gaza "kese, bir para birimi" sözcüğünün dr. Venedikçe sözcük Eski Yunanca gáza γάζα z "hazine" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Farsça aynı anlama gelen ganz sözcüğünden alıntıdır.

  Gazete kelimesi tarihte bilinen ilk kez gazeta Ebubekir Ratib Ef., Nemçe Sefaretnamesi (1792) : hatta Sibin şehrinde gazeta evrakına tabˁ ve tavsīf olmakla eserinde yer almıştır.

  Gazete kelimesi Türkçe'de "" anlamına gelir.

  Gazete kelimesi Türkçe'de "Bu yayının yönetildiği, hazırlandığı, basıldığı yer." anlamına gelir.

  Bu kelimenin kökeni ve ayrıntılı kaynak için kelimeyi etimoloji sözlüğünde inceleyebilirsiniz: Gazete kelime kökenini göstermek için tıklayın.

  Dip Notlar

  Venedik cumhuriyetine özgü bir kavram iken 1630'larda Almanya ve Hollanda, daha sonra Fransa ve İngiltere'de benimsenmiştir. || 1779-81 arası sadrazam olan Silahdar Mehmed Paşa döneminde Avrupa gazetelerini izlemek ve tercüme etmek için bir oda teşkil edilmiş ve gazeta evrakı ulasaları düzenli olarak padişaha iletilmiştir.

  Benzer Aramalar

  Bu kelimeye benzer bazı kelimelere göz atın; gazete, gazeteci, gazeteci, gazeteci, gazetecilik, gazetelik, gazetelik

  Veya Gazete kelimesi hakkında ayrıntılı bir arama başlatmak için buraya tıklayın.

  Rastgele kelime göster