Türkçe ne demek

  Firdevs Ne Demek?

  Firdevs kelimesi Türkçe'de "cennet bahçesi" anlamına gelir.

  Arapça firdaws فردوس z "cennet bahçesi" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça farādīs فراديس z "cennet bahçeleri" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca parádeisos παράδεισος z "1. Pers krallarının bahçeleri, 2. (İncilde) cennet bahçesi" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Farsça yazılı örneği bulunmayan *paridēz "avlu, etrafı çevrili bahçe" sözcüğünden alıntıdır. (NOT: Eski Farsça sözcük Avesta (Zend) dilinde aynı anlama gelen pairidaēza sözcüğü ile eş kökenlidir. Avestaca sözcük Avesta (Zend) dilinde daēza- "duvar" sözcüğünden per+2 önekiyle türetilmiştir. )

  Firdevs kelimesi tarihte bilinen ilk kez Aşık Paşa, Garib-name (1330) eserinde yer almıştır.

  Bu kelimenin kökeni ve ayrıntılı kaynak için kelimeyi etimoloji sözlüğünde inceleyebilirsiniz: Firdevs kelime kökenini göstermek için tıklayın.

  Dip Notlar

  Arapça firdaws, çoğul kabul edilen farādīs biçiminden geri-türetilmiş yapay bir tekil addır. Fransızca paradis, İngilizce paradise (cennet bahçesi) biçimleri Yunancadan alınmıştır. Ermenice pardéz պարտէզ ve İbranice pardēs (bahçe) Orta veya Eski Farsçadan alınmıştır.

  Benzer Aramalar

  Bu kelimeye benzer bazı kelimelere göz atın; firdevs, paradi

  Veya Firdevs kelimesi hakkında ayrıntılı bir arama başlatmak için buraya tıklayın.

  Rastgele kelime göster