Türkçe ne demek

  Fanus Ne Demek?

  Fanus kelimesi Türkçe'de "lamba, fener" anlamına gelir.

  Arapça fānūs فانوس z "lamba, fener" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen phanós φανός z sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca phaínō, phan- φαίνω, φα- z "aydınlanmak, aydınlatmak" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için fantezi maddesine bakınız.

  Fanus kelimesi tarihte bilinen ilk kez Seydi Ali Reis, Mirat-ül Memalik (1557)[ Zati, Divan (1550 yılından önce) : Bî-nevalar fanus-ı hayal gibi götlerine mum sokub ] eserinde yer almıştır.

  Fanus kelimesi Türkçe'de "" anlamına gelir.

  Fanus kelimesi Türkçe'de "Genellikle silindir biçiminde olan mum, gaz lambası vb. aydınlatma araçlarının çevresini kapatarak rüzgârdan koruyan cam." anlamına gelir.

  Bu kelimenin kökeni ve ayrıntılı kaynak için kelimeyi etimoloji sözlüğünde inceleyebilirsiniz: Fanus kelime kökenini göstermek için tıklayın.

  Dip Notlar

  Karş. Aramice/Süryanice ploni almoni פְלוני אַלְמוֹני (aynı anlamda). Marcus Jastrow, Dictionary of the Targumim, Talmud Bavli etc. 71. Orta Yunanca peloní elmoní, Ermenice eġmoni peġmoni (falan filan) biçimleri Süryaniceden alınmıştır. H. Acaryan, Hayeren Armatakan Bararan 2.21.

  Benzer Aramalar

  Bu kelimeye benzer bazı kelimelere göz atın; fanus, fanuslu

  Veya Fanus kelimesi hakkında ayrıntılı bir arama başlatmak için buraya tıklayın.

  Rastgele kelime göster