Türkçe ne demek

  Fantezi Ne Demek?

  Fantezi kelimesi Türkçe'de "1. görüntü, hayal, düş, 2. düş gücü" anlamına gelir.

  Fransızca fantaisie "1. görüntü, hayal, düş, 2. düş gücü" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca phantasía φαντασία z "görüntü, hayalât" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca phaínō φαίνω z "1. aydınlanmak, görünmek, 2. aydınlatmak, görünür kılmak" fiilinden türetilmiştir. Yunanca fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *bhā-n-yo- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *bhā-1 "parlamak, ışımak, aydınlanmak" kökünden türetilmiştir.

  Fantezi kelimesi tarihte bilinen ilk kez fantazya "sahne gösterisi" Ahmet Vefik Paşa, Lugat-ı Osmani (1876) : Fantazya: Ulvân, tantana, gösteriş, debdebe, süs..."ticari bir ürünün sıradışı e cazip modeli" [ İlan-ı Ticaret: Osmanlı'dan Cumhuriyet'e İstanbul (1913) : Salon ve müsamere için fantezi ayakkabıları ]"hayal mahsulü" [ c (1936) : Pozitivizm haricinde kalan düşünce sistemleri fantezi midir ]"sıradışı erotik davranış" [ c (1966) : Fantezi olarak Charlotte Corday Marki tarafından kırbaçlanmaktadır ] eserinde yer almıştır.

  Fantezi kelimesi Türkçe'de "" anlamına gelir.

  Fantezi kelimesi Türkçe'de "Serbest biçimli beste veya alaturkada serbest biçimli şarkı." anlamına gelir.

  Bu kelimenin kökeni ve ayrıntılı kaynak için kelimeyi etimoloji sözlüğünde inceleyebilirsiniz: Fantezi kelime kökenini göstermek için tıklayın.

  Dip Notlar

  Aynı kökten Eski Yunanca pháō (ışımak), phôs (ışık).

  Benzer Aramalar

  Bu kelimeye benzer bazı kelimelere göz atın; fantezi, fantezist

  Veya Fantezi kelimesi hakkında ayrıntılı bir arama başlatmak için buraya tıklayın.

  Rastgele kelime göster