Türkçe ne demek

  Fıçı Ne Demek?

  Fıçı kelimesi Türkçe'de "fıçı, varil, gemi hacim birimi" anlamına gelir.

  Orta Yunanca boûttis veya boútzi βούττις z "fıçı, varil, gemi hacim birimi" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Geç Latince butta veya buttis "fıçı, metal halkaları olan büyük küp" sözcüğü ile eş kökenlidir.

  Fıçı kelimesi tarihte bilinen ilk kez fuçī "fıçı, gemi hacim birimi (tonun sekizde biri)" Kahane & Tietze, The Lingua Franca in the Levant (1500) : bin beşyüz fuçı alır ulu gemilerdenfuçī "fıçı" [ Filippo Argenti, Regola del Parlare Turco (1533) ] eserinde yer almıştır.

  Bu kelimenin kökeni ve ayrıntılı kaynak için kelimeyi etimoloji sözlüğünde inceleyebilirsiniz: Fıçı kelime kökenini göstermek için tıklayın.

  Dip Notlar

  Butta/ buttis/ butticus/ boutza şeklinde yazılan geç-Latince sözcük 11. yy'da kayda geçmiş ve Papias'ın sözlüğünde "Yunanca" olduğu belirtilmiştir. DuCange Lat I.795. /tt/ > /tz/ evrimi Yunancada ve Güney İtalya lehçelerinde standarttır. Vutsi > fuçi biçimi Türkçeye Yunancadan veya İtalyan gemici ağızlarından alınmış olmalıdır. LinguaFr 496-498. || Fransızca bouteille, İngilizce bottle (fıçıcık > şişe) sözcükleri Latince buttis > buttella (fıçıcık) biçiminden türetilmiştir.

  Benzer Aramalar

  Bu kelimeye benzer bazı kelimelere göz atın; fıçı, hatmi, zencefil, broker, akademi, barikat

  Veya Fıçı kelimesi hakkında ayrıntılı bir arama başlatmak için buraya tıklayın.

  Rastgele kelime göster