Türkçe ne demek

  Eksantrik Ne Demek?

  Eksantrik kelimesi Türkçe'de "kuraldışı, tuhaf" anlamına gelir.

  Fransızca excentrique "kuraldışı, tuhaf" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Geç Latince aynı anlama gelen excentricus veya eccentricus sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca ékkentros έκκεντρός z "(Ptolemaios coğrafyasında) eşmerkezli olmayan dairesel yörünge, aksı merkezde olmayan, kaymış, sapkın" sözcüğünden +ikos sonekiyle türetilmiştir. Yunanca sözcük Eski Yunanca kéntron "merkez" sözcüğünden ek+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için santra maddesine bakınız.

  Eksantrik kelimesi tarihte bilinen ilk kez "hoppa, züppe" Ahmet Rasim, Şehir Mektupları (1899) : "eksantrisite" yani hoppalık ile züppelik arasındaki itiyadat"dönüş aksı merkezde olmayan (teker)" [ Mehmet Bahaettin, Yeni Türkçe Lugat (1924) ] eserinde yer almıştır.

  Eksantrik kelimesi Türkçe'de "" anlamına gelir.

  Eksantrik kelimesi Türkçe'de "Ayrıksı." anlamına gelir.

  Bu kelimenin kökeni ve ayrıntılı kaynak için kelimeyi etimoloji sözlüğünde inceleyebilirsiniz: Eksantrik kelime kökenini göstermek için tıklayın.

  Dip Notlar

  Fransızcada Latinceden alınma excentrique yazımı tercih edilirken, İngilizcede sözcüğün Yunanca kökenini vurgulayan ccentric kullanılır.

  Benzer Aramalar

  Bu kelimeye benzer bazı kelimelere göz atın; eksantrik, eksantrik mili

  Veya Eksantrik kelimesi hakkında ayrıntılı bir arama başlatmak için buraya tıklayın.

  Rastgele kelime göster