Türkçe ne demek

  Car Ne Demek?

  Car kelimesi Türkçe'de "gürültülü konuşma veya ötme sesi" anlamına gelir.

  çağır veya çaŋır "gürültülü konuşma veya ötme sesi" ses yansımalı sözcüğü ile eş kökenlidir. Daha fazla bilgi için cır maddesine bakınız.

  Car kelimesi tarihte bilinen ilk kez car etmek/car urmak "ses, gürültü, nara " TDK, Tarama Sözlüğü (1400 yılından önce)carıldamak "bağrışmak" [ TDK, Tarama Sözlüğü (1400 yılından önce) ]car car "yaygara ve gevezelik sesi" [ Ahmet Vefik Paşa, Lugat-ı Osmani (1876) ]cart "yırtılma sesi" [ c (1930) : Bu hareketile beraber cart diye korsesi yırtılmasın mı? ]cart curt "korkutmak amacıyla yüksek perdeden konuşma" [ Peyami Safa (1933) : Ne? Vay! Sen Nafiz'in oğlu musun?.. Cart curt! ]cart "frapan, göze batan (renk)" [ (1986) : floresan, cıvıl cıvıl, cart renkler ] eserinde yer almıştır.

  Bu kelimenin kökeni ve ayrıntılı kaynak için kelimeyi etimoloji sözlüğünde inceleyebilirsiniz: Car kelime kökenini göstermek için tıklayın.

  Dip Notlar

  Karş. bar bar bağırmak, car car çağırmak. || Bir yandan şar/şarıl/şarılda-, diğer yandan caz/cazır/cazırda- grubuyla anlam ilişkisi vardır. Cır/cırıl/cırılda- grubunun yüksek volümlü halini ifade eder.

  Benzer Aramalar

  Bu kelimeye benzer bazı kelimelere göz atın; caraskal, cari, cariye, çarşamba, çare, çark, çarçur, çarık, çarpmak, çar1

  Veya Car kelimesi hakkında ayrıntılı bir arama başlatmak için buraya tıklayın.

  Rastgele kelime göster