Türkçe ne demek

  Bilim Ne Demek?

  Bilim kelimesi Türkçe'de "bilgi, malumat" anlamına gelir.

  Kırgızca bilim "bilgi, malumat" sözcüğü ile eş kökenlidir. Kırgızca sözcük Eski Türkçe bil- fiilinden +Im sonekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için bil- maddesine bakınız.

  Bilim kelimesi tarihte bilinen ilk kez "irfan, ilim" c (1933) : Bilim işlerinden vazgeçelim de biz biraz ameli düşünelim. eserinde yer almıştır.

  Bilim kelimesi Türkçe'de "Belli bir konuyu bilme isteğinden yola çıkan, belli bir amaca yönelen bir bilgi edinme ve yöntemli araştırma süreci." anlamına gelir.

  Bilim kelimesi Türkçe'de "Genel geçerlik ve kesinlik nitelikleri gösteren yöntemli ve dizgesel bilgi." anlamına gelir.

  Bu kelimenin kökeni ve ayrıntılı kaynak için kelimeyi etimoloji sözlüğünde inceleyebilirsiniz: Bilim kelime kökenini göstermek için tıklayın.

  Dip Notlar

  1934 tarihli Tarama Dergisi'nde ilm karşılığı olarak önerilen sözcüklerden ( bilgi, bili, bilü, bilik, biliş, bilme, bulgu vb.) biridir. İlm/ilim sözcüğünden serbest çağrışım yoluyla benimsendiği şüphesizdir. Kaynak gösterilen Kırgızcada sözcük genel anlamda "malumat" demektir.

  Benzer Aramalar

  Bu kelimeye benzer bazı kelimelere göz atın; bilim, bilim adamı, bilim dışı, bilim insanı, bilim kadını, bilim kuramı, bilim kurgu, bilim kurgusal, bilimci, bilimci

  Veya Bilim kelimesi hakkında ayrıntılı bir arama başlatmak için buraya tıklayın.

  Rastgele kelime göster