Türkçe ne demek

  Bilet Ne Demek?

  Bilet kelimesi Türkçe'de "tiyatro giriş pusulası" anlamına gelir.

  İtalyanca biglietto "tiyatro giriş pusulası" veya Fransızca billette "kısa not, fiş, pusula, tiyatro giriş pusulası" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Fransızca bille1 "kısa yazı, not" sözcüğünün modern yazım ıdır. Fransızca sözcük Geç Latince aynı anlama gelen billa sözcüğünden evrilmiştir.

  Bilet kelimesi tarihte bilinen ilk kez bilyeto (1850 yılından önce)bilet "tren bileti" [ Düs I.2.344 (1870 yılından önce) ] eserinde yer almıştır.

  Bilet kelimesi Türkçe'de "Para ile alınan ve konser, sinema, tiyatro vb. eğlence yerlerine girme, ulaşım araçlarına binme veya bir talih oyununa katılma imkânını veren belge." anlamına gelir.

  Bu kelimenin kökeni ve ayrıntılı kaynak için kelimeyi etimoloji sözlüğünde inceleyebilirsiniz: Bilet kelime kökenini göstermek için tıklayın.

  Dip Notlar

  1946'da Bikini atolünde patlatılan nükleer bombalara atfen adlandırılmıştır. Bi+ öneki “iki parça” anlamını çağrıştırır. Karş. bi+3, monokini.

  Benzer Aramalar

  Bu kelimeye benzer bazı kelimelere göz atın; bilet, biletçi, biletçilik, biletli, biletli, biletme, biletmek, biletsiz, biletsiz, biletsiz

  Veya Bilet kelimesi hakkında ayrıntılı bir arama başlatmak için buraya tıklayın.

  Rastgele kelime göster