Türkçe ne demek

  Barut Ne Demek?

  Barut kelimesi Türkçe'de "1. potasyum nitrat minerali, güherçile, 2. güverçile ve kükürt karışımından yapılan patlayıcı toz" anlamına gelir.

  Arapça bārūd بارود z "1. potasyum nitrat minerali, güherçile, 2. güverçile ve kükürt karışımından yapılan patlayıcı toz" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Eski Yunanca pyrítēs πῦρίτης z "ateş taşı, çakınca ateş alan bir mineral" sözcüğünden alıntı olabilir; ancak bu kesin değildir. Bu sözcük Eski Yunanca pyr πυρ z "ateş" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için piro+ maddesine bakınız.

  Barut kelimesi tarihte bilinen ilk kez bārūt Selanikli Mustafa Âli (1600 yılından önce) : Barut işlenmek ref' olunmışdur. Ol kazğanları getürüb Mısır'da cebehane-i amireye teslim eyleye. eserinde yer almıştır.

  Bu kelimenin kökeni ve ayrıntılı kaynak için kelimeyi etimoloji sözlüğünde inceleyebilirsiniz: Barut kelime kökenini göstermek için tıklayın.

  Dip Notlar

  Plinius'ta pyritēs lithos bakır pirit mineralidir. Simya literatüründe Yunanca sözcük çeşitli anlamlarda kullanılır. En erken 13. yy'da kaydedilen Arapça sözcüğün Yunancadan alıntı olduğu genel kabul olsa da, ses değişimi açıklanmaya muhtaçtır.

  Benzer Aramalar

  Bu kelimeye benzer bazı kelimelere göz atın; barut, ceberrut, tabya, tampon, arkebüz, kartuş

  Veya Barut kelimesi hakkında ayrıntılı bir arama başlatmak için buraya tıklayın.

  Rastgele kelime göster