Türkçe ne demek

  Ayn Ne Demek?

  Ayn kelimesi Türkçe'de "1. göz, 2. göze, pınar, 3. seçkin kimse, zat, 4. bir şeyin ta kendisi, muayyen ve mahsus olan şey, 5. İslam hukukunda maddi değeri olan nesne, mal, 6. Arap alfabesinde bir harf" anlamına gelir.

  Arapça ˁyn kökünden gelen ˁayn عين z "1. göz, 2. göze, pınar, 3. seçkin kimse, zat, 4. bir şeyin ta kendisi, muayyen ve mahsus olan şey, 5. İslam hukukunda maddi değeri olan nesne, mal, 6. Arap alfabesinde bir harf" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük İbranice ˁayin עין z "göz" sözcüğü ile eş kökenlidir. Bu sözcük Akatça aynı anlama gelen īnu sözcüğü ile eş kökenlidir.

  Ayn kelimesi tarihte bilinen ilk kez ayn Saraylı Seyf, Gülistan Tercümesi (1391)aynî "[Ar ˁaynī عينى] maddi, gözle görülür nitelikte, hukukta malın bizzat kendisi" [ İrşadü'l-Mülûk ve's-Selâtîn (1387) : tonguz tirisi arınmas 'ayni necis boldugı üçün ] eserinde yer almıştır.

  Bu kelimenin kökeni ve ayrıntılı kaynak için kelimeyi etimoloji sözlüğünde inceleyebilirsiniz: Ayn kelime kökenini göstermek için tıklayın.

  Benzer Aramalar

  Bu kelimeye benzer bazı kelimelere göz atın; ayn, aynı, ayna, aynasız

  Veya Ayn kelimesi hakkında ayrıntılı bir arama başlatmak için buraya tıklayın.

  Rastgele kelime göster