Türkçe ne demek

  Avatar Ne Demek?

  Avatar kelimesi Türkçe'de "1. Hindu dininde ruhun bir bedende reenkarnasyonu, 2. internette sanal kimlik" anlamına gelir.

  İngilizce avatar "1. Hindu dininde ruhun bir bedende reenkarnasyonu, 2. internette sanal kimlik" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Sanskritçe avatāra अवतार z "iniş, yüksek bir ruhun belli amaçla bir kimliğe bürünerek dünyaya inmesi" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Sanskritçe avatárati "aşağı geçmek" fiilinden türetilmiştir. Sanskritçe fiil Sanskritçe ava- "aşağı" ve Sanskritçe tárati "geçmek" sözcüklerinin bileşiğidir. (NOT: Sanskritçe fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *terə-2 "geçmek" biçiminden evrilmiştir. ) Daha fazla bilgi için trans+ maddesine bakınız.

  Avatar kelimesi tarihte bilinen ilk kez "internette sanal kimlik" m (1997) : internet üzerinde iletişim kurarken kullandığınız takma isim (avatar) eserinde yer almıştır.

  Bu kelimenin kökeni ve ayrıntılı kaynak için kelimeyi etimoloji sözlüğünde inceleyebilirsiniz: Avatar kelime kökenini göstermek için tıklayın.

  Avatar kelimesi hakkında ayrıntılı bir arama başlatmak için buraya tıklayın.

  Rastgele kelime göster