Türkçe ne demek

  Animasyon Ne Demek?

  Animasyon kelimesi Türkçe'de "canlandırma" anlamına gelir.

  Fransızca ve İngilizce animation "canlandırma" fiilinden alıntıdır. Fransızca fiil Latince aynı anlama gelen animatio sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince animare "canlandırmak, hayat vermek" fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Latince anima "nefes, ruh, can" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *anə-mo- "nefes, rüzgâr" biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için anemon maddesine bakınız.

  Animasyon kelimesi tarihte bilinen ilk kez animasyon "çizgi film" m (1955) : "Hayvan Çiftliği"nin animasyon (canlandırma) işlerini yapan John Reedreanimasyon "tıpta ölüm eşiğine gelmiş hastayı yeniden canlandırma" [ m (1968) : İlk Yardım Hastanesinde hayatımı kurtaran re-animasyon servisi şefi Sayın Dr. ]animasyon "turizmde bir tür eğlence" [ m (1972) : Kuştur Tatil Köyü animasyon işlerini organize edecek çok İyi Fransızca bilen bir animatör aranmaktadır ] eserinde yer almıştır.

  Bu kelimenin kökeni ve ayrıntılı kaynak için kelimeyi etimoloji sözlüğünde inceleyebilirsiniz: Animasyon kelime kökenini göstermek için tıklayın.

  Benzer Aramalar

  Bu kelimeye benzer bazı kelimelere göz atın; animasyon, animizm

  Veya Animasyon kelimesi hakkında ayrıntılı bir arama başlatmak için buraya tıklayın.

  Rastgele kelime göster