Türkçe ne demek

  Alkol Ne Demek?

  Alkol kelimesi Türkçe'de "mayalı içkilerden damıtma yoluyla elde edilen kimyasal madde" anlamına gelir.

  Fransızca alcool "mayalı içkilerden damıtma yoluyla elde edilen kimyasal madde" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İspanyolca aynı anlama gelen alcol sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Arapça kḥl kökünden gelen al-kuḥl الكحل z "göze sürülen sürme, antimon veya kurşun sülfat" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça kaḥala كحل z "karardı" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için el3 maddesine bakınız.

  Alkol kelimesi tarihte bilinen ilk kez Kamus-ı Türki (1900) eserinde yer almıştır.

  Alkol kelimesi Türkçe'de "Her türlü alkollü içki." anlamına gelir.

  Alkol kelimesi Türkçe'de "Bira, şarap vb. sıvıların veya pancar, patates nişastasının şekere dönüştürülmesi sonucu ortaya çıkan glikoz çözeltilerin mayalaşmış özlerinin damıtılmasıyla elde edilen, kokulu, uçucu, yanıcı, renksiz sıvı, ispirto, etanol, etil alkol." anlamına gelir.

  Bu kelimenin kökeni ve ayrıntılı kaynak için kelimeyi etimoloji sözlüğünde inceleyebilirsiniz: Alkol kelime kökenini göstermek için tıklayın.

  Dip Notlar

  İmbikle damıtma tekniği 12. yy'da İspanya Arapları tarafından Avrupa'ya getirildiği ve kurşun sülfat maddesi de alkol gibi damıtıldığı için.

  Benzer Aramalar

  Bu kelimeye benzer bazı kelimelere göz atın; alkol, alkolik, alkolizm, alkollü, alkollü, alkolölçer, alkolölçer, alkolsüz, alkolsüz, alkolsüz

  Veya Alkol kelimesi hakkında ayrıntılı bir arama başlatmak için buraya tıklayın.

  Rastgele kelime göster