Türkçe ne demek

  Alerji Ne Demek?

  Alerji kelimesi Türkçe'de "vücudun bir dış etkene verdiği normal dışı tepki" anlamına gelir.

  Fransızca allergie "vücudun bir dış etkene verdiği normal dışı tepki" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Yeni Latince allergia sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1905 Clemens von Pirquet, Avst. hekim.) Bu sözcük Eski Yunanca állos άλλος z "başka, farklı" ve Eski Yunanca érgon έργον z "iş, çalışma" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için alegori, erg maddelerine bakınız.

  Alerji kelimesi tarihte bilinen ilk kez c (1930) : Abdulkadir Bey tarafından mide kanamasından sonra alerji vak'ası takdim edilmiş (...) eserinde yer almıştır.

  Alerji kelimesi Türkçe'de "Bir kimseye veya bir şeye karşı olumsuz yönde duyulan aşırı duyarlılık." anlamına gelir.

  Alerji kelimesi Türkçe'de "Birtakım yiyecek, ilaç, toz, koku vb.ne hastalık derecesinde gösterilen aşırı tepki." anlamına gelir.

  Bu kelimenin kökeni ve ayrıntılı kaynak için kelimeyi etimoloji sözlüğünde inceleyebilirsiniz: Alerji kelime kökenini göstermek için tıklayın.

  Dip Notlar

  Yunanca állos sıfatıyla yapılan bileşiklere örnek: alofon (başka telaffuz), alomorf (farklı biçim), alometri (faklı hızla büyüme), alotropi (başka hale dönüşme), alozom (dişi ve erkekte farklı olan kromozom).

  Benzer Aramalar

  Bu kelimeye benzer bazı kelimelere göz atın; alerji, alerjik, alerjili, alerjisiz

  Veya Alerji kelimesi hakkında ayrıntılı bir arama başlatmak için buraya tıklayın.

  Rastgele kelime göster