Türkçe ne demek

  Alegori Ne Demek?

  Alegori kelimesi Türkçe'de "simgesel anlatı" anlamına gelir.

  Fransızca allégorie "simgesel anlatı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca allēgoría αλληγορία z "başka türlü söyleme, başka şey ima etme" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca állos άλλος z "başka " (NOT: Yunanca sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *al-1 "öte, başka" biçiminden evrilmiştir. ) ve Eski Yunanca agoreúō αγορεύω z "konuşmak, söylemek" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için alias, kategori maddelerine bakınız.

  Alegori kelimesi tarihte bilinen ilk kez Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Dergisi (1944) eserinde yer almıştır.

  Alegori kelimesi Türkçe'de "Bir sanat eserindeki ögelerin gerçek hayattan bir şeyleri temsil etmesi durumu." anlamına gelir.

  Alegori kelimesi Türkçe'de "Bir görüntü, bir yaşantı veya bir davranışın daha iyi kavranmasını sağlamak için göz önünde canlandırıp dile getirme, yerine koyma." anlamına gelir.

  Bu kelimenin kökeni ve ayrıntılı kaynak için kelimeyi etimoloji sözlüğünde inceleyebilirsiniz: Alegori kelime kökenini göstermek için tıklayın.

  Dip Notlar

  Yunanca állos sıfatıyla yapılan bileşiklere örnek: alofon (başka telaffuz), alomorf (farklı biçim), alometri (faklı hızla büyüme), alotropi (başka hale dönüşme), alozom (dişi ve erkekte farklı olan kromozom).

  Benzer Aramalar

  Bu kelimeye benzer bazı kelimelere göz atın; alegori, alegorik

  Veya Alegori kelimesi hakkında ayrıntılı bir arama başlatmak için buraya tıklayın.

  Rastgele kelime göster