Türkçe ne demek

  Akrep Ne Demek?

  Akrep kelimesi Türkçe'de "1. zehirli bir haşere, akrep, 2. sivri uçlu bir tür çengel, 3. saatin kısa kolu" anlamına gelir.

  Arapça ˁḳrb kökünden gelen ˁaḳrab عقرب z "1. zehirli bir haşere, akrep, 2. sivri uçlu bir tür çengel, 3. saatin kısa kolu" sözcüğünden alıntıdır. (NOT: Arapça sözcük Aramice/Süryanice ˁaḳrəbā עקרבא z "akrep" sözcüğü ile eş kökenlidir. Bu sözcük İbranice aynı anlama gelen ˁaḳrāb עקרב z sözcüğü ile eş kökenlidir. İbranice sözcük Akatça aynı anlama gelen aḳrabu sözcüğü ile eş kökenlidir. )

  Akrep kelimesi tarihte bilinen ilk kez ˁaḳreb Saraylı Seyf, Gülistan Tercümesi (1391) eserinde yer almıştır.

  Akrep kelimesi Türkçe'de "Akreplerden, sıcak ve nemli yerlerde yaşayan, kıvrık ve kalkık kuyruğunda zehirli iğnesi olan bir tür böcek, kuyruklu (Scorpio)." anlamına gelir.

  Bu kelimenin kökeni ve ayrıntılı kaynak için kelimeyi etimoloji sözlüğünde inceleyebilirsiniz: Akrep kelime kökenini göstermek için tıklayın.

  Dip Notlar

  Eski Yunanca skorpíos (akrep) biçimi muhtemelen bir Yakındoğu dilinden alınmıştır. Sami dillerinde ortak olan ˁḳrb biçiminin, daha eski bir Yakındoğu dilinden alıntı olması mümkündür. Cf. Militarev-Kogan 2.49-50.

  Benzer Aramalar

  Bu kelimeye benzer bazı kelimelere göz atın; akrep, akrepler

  Veya Akrep kelimesi hakkında ayrıntılı bir arama başlatmak için buraya tıklayın.

  Rastgele kelime göster