Türkçe ne demek

  Acem Ne Demek?

  Acem kelimesi Türkçe'de "Arapça bilmeyen, barbar, yabancı, özellikle İranlı" anlamına gelir.

  Arapça ˁcm kökünden gelen ˁacam عجم z "Arapça bilmeyen, barbar, yabancı, özellikle İranlı" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Aramice/Süryanice agamah אגּמָּה z "halk, kavim, özellikle yabancı kavim, Romalı" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Aramice/Süryanice agam אגם z "anne" sözcüğünden türetilmiştir.

  Acem kelimesi tarihte bilinen ilk kez ˁacemī "[Ar ˁacamī] İranlı" Mukaddimetü'l-Edeb (1300 yılından önce) : Arabīce sözledi ˁAcemīˁacemī "usit. işinde tecrübesiz, toy" [ Meninski, Thesaurus (1680) ] eserinde yer almıştır.

  Acem kelimesi Türkçe'de "Klasik Türk müziğinde mi notasına yakın bir perde." anlamına gelir.

  Bu kelimenin kökeni ve ayrıntılı kaynak için kelimeyi etimoloji sözlüğünde inceleyebilirsiniz: Acem kelime kökenini göstermek için tıklayın.

  Dip Notlar

  Yahudi Aramicesinde "1. kavim, 2. yabancı, kâfir, barbar" anlamına gelen her iki sözcüğün, agama (acem) ve ˀummətā (ümmet), "anne" anlamına gelen bir kökle alakalı olması ilgi çekicidir.

  Benzer Aramalar

  Bu kelimeye benzer bazı kelimelere göz atın; acem, acem halayı, acem işi, acem kılıcı, acem lalesi, acem pilavı, acemaşiran, acemborusu, acembuselik, acemce

  Veya Acem kelimesi hakkında ayrıntılı bir arama başlatmak için buraya tıklayın.

  Rastgele kelime göster