Türkçe ne demek

  Aşikâr Ne Demek?

  Aşikâr kelimesi Türkçe'de "açık, belli, belirgin" anlamına gelir.

  Farsça āşikār veya āşkār آشكار z "açık, belli, belirgin" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) aynı anlama gelen āşkārak sözcüğünden evrilmiştir. (NOT: Bu sözcük Avesta (Zend) dilinde āviş-kāra- "açığa çıkarmak, açık kılmak" fiili ile eş kökenlidir. Avestaca fiil Avesta (Zend) dilinde āviş "belli, bilinen, görülen" sözcüğünden türetilmiştir. ) Avestaca sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *āw-is- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *au-4 "duymak, algılamak" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için estetik maddesine bakınız.

  Aşikâr kelimesi tarihte bilinen ilk kez Mukaddimetü'l-Edeb (1300 yılından önce) : āşkāra ḳıldı örtüglük nérseni [örtülü şeyi belirtik kıldı] eserinde yer almıştır.

  Bu kelimenin kökeni ve ayrıntılı kaynak için kelimeyi etimoloji sözlüğünde inceleyebilirsiniz: Aşikâr kelime kökenini göstermek için tıklayın.

  Dip Notlar

  Karş. Farsça gustar/gustariş (yaygı, döşek, halı) < Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) wistarag < Avesta (Zend) dilinde *vi-starəna- (aynı anlamda). Ayrıca Avesta (Zend) dilinde upa-starəna- (aynı anlamda), Sanskritçe pra-stara प्रस्तर (aynı anlamda).

  Benzer Aramalar

  Bu kelimeye benzer bazı kelimelere göz atın; aşikâr, aleni, ayan2, bariz, bedihi, faş

  Veya Aşikâr kelimesi hakkında ayrıntılı bir arama başlatmak için buraya tıklayın.

  Rastgele kelime göster