Türkçe ne demek

  Örnek Ne Demek?

  Örnek kelimesi Türkçe'de "model, nümune, misal, mesel, tarz, usul" anlamına gelir.

  Ermenice ōrinag օրինակ z "model, nümune, misal, mesel, tarz, usul" sözcüğünden alıntıdır. Ermenice sözcük Ermenice ōrén օրէն z "usul, adet, töre, kural" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) awδēn "usul, töre, ayin" sözcüğünden alıntı olabilir; ancak bu kesin değildir.

  Örnek kelimesi tarihte bilinen ilk kez ornāk "nümune" Pavet de Courteille, Dictionnaire Turc Oriental (1500 yılından önce)örnek "aynı anlamda" [ Filippo Argenti, Regola del Parlare Turco (1533) ] eserinde yer almıştır.

  Örnek kelimesi Türkçe'de "" anlamına gelir.

  Örnek kelimesi Türkçe'de "En iyi biçimde olan." anlamına gelir.

  Bu kelimenin kökeni ve ayrıntılı kaynak için kelimeyi etimoloji sözlüğünde inceleyebilirsiniz: Örnek kelime kökenini göstermek için tıklayın.

  Dip Notlar

  Ermenice sözcük 5. yy tarihli İncil tercümesi ve Eusebius tercümesinden itibaren çok yaygın olarak kaydedilmiştir (Nor Parkirk 2.1054). Ermenice etimolojisi şeffaftır ( H. Acaryan, Hayeren Armatakan Bararan IV.618-619). Türki dillerde 15. yy'dan itibaren görülen örnekler (Çağ ornak, Modern Uygurca örnak, Kazakça örnak, Tatarca ürnak) Ermeniceden erken bir alıntıya veya Farsçadan paralel bir gelişmeye işaret eder. || Dil Devrimi esnasında öz Türkçe olduğu varsayımıyla türevleri yapılmıştır.

  Benzer Aramalar

  Bu kelimeye benzer bazı kelimelere göz atın; örnek, örnek olmak, örnek olmak, örneklem, örnekleme, örneklemek, örneklendirme, örneklendirmek, örneklenme, örneklenmek

  Veya Örnek kelimesi hakkında ayrıntılı bir arama başlatmak için buraya tıklayın.

  Rastgele kelime göster