Türkçe ne demek

  Vesayet Sonuçları

  Vesayet kelimesi için arama sonuçları, sonuçlar arasından seçerek Vesayet ne demek olduğunu görüntüleyin.

  Vesayet kelimesini içeren ve alakalı 5 sonuç bulundu.

  vesayet

  Arapça wṣy kökünden gelen waṣāyat وصاية z "vasi olma" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça waṣī وصي z "bir işi başkası adına yapmakla görevlendirilen kimse" sözcüğünün masdarıdır. Bu sözcük Arapça waṣā وصا z "sipariş etti, güven gerektiren bir iş veya öğüt verdi, yol gösterdi" fiilinden türetilmiştir.

  tavsiye

  Arapça wṣy kökünden gelen tawṣiyat توصية z "öğüt verme, sipariş etme, vasiyet etme" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça aynı anlama gelen waṣiyyat وصيّة z sözcüğünün tefˁîl vezni (II) masdarıdır. Daha fazla bilgi için vesayet maddesine bakınız.

  vasi1

  Arapça wṣy kökünden gelen wāṣī واصي z "vesayet eden, tavsiyeci, iş veya akıl veren, yol gösterici" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça waṣā وصا z "yol gösterdi, tavsiye etti, sipariş etti" fiilinin sıfatıdır. Daha fazla bilgi için vesayet maddesine bakınız.

  vasiyet

  Arapça wṣy kökünden gelen waṣiyyat وصيّة z "1. nasihat, talimat, yönerge, 2. kişinin ölümünden sonra yerine getirilmesi için bıraktığı talimat" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça waṣā وصا z "yol gösterdi, tavsiye etti" fiilinin masdarıdır. Daha fazla bilgi için vesayet maddesine bakınız.

  medüz

  Fransızca méduse "denizanası" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca Medoúsa μεδούσα z "mitolojide yılan saçlı tanrıça" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca médō μέδω z "gözkulak olmak, yol göstermek, vesayet etmek, kayırmak" fiilinden türetilmiştir.