Türkçe ne demek

  Secde Sonuçları

  Secde kelimesi için arama sonuçları, sonuçlar arasından seçerek Secde ne demek olduğunu görüntüleyin.

  Secde kelimesini içeren ve alakalı 5 sonuç bulundu.

  secde

  Arapça scd kökünden gelen sacdat سجدة z "yere kapanma, yere kapanarak tapınma" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Aramice/Süryanice aynı anlama gelen sagd veya sagūdā سجد z sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Aramice/Süryanice aynı anlama gelen #sgd סגד z kökünden türetilmiştir.

  mescit

  Arapça scd kökünden gelen mascid مسجد z "secde yeri, cami" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça sacdat سجدة z "secde etme" sözcüğünün ismi zaman ve mekânıdır. Daha fazla bilgi için secde maddesine bakınız.

  salâ

  Arapça ṣlw kökünden gelen ṣalāͭ صلاة z "secde, secde ederek yapılan ibadet, namaz" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Aramice/Süryanice ṣlw kökünden gelen aynı anlama gelen ṣəlūtā צלותא z sözcüğünden alıntıdır.

  salavat

  Arapça ṣalawāt صلاوات z "secde, namaz, din uluları için kullanılan saygı sözleri" sözcüğünden alıntıdır. (NOT: Arapça sözcük Arapça ṣlw kökünden gelen ṣalāͭ صلاة z "secde, namaz" sözcüğü ile eş kökenlidir. ) Bu sözcük Aramice/Süryanice ṣalawtā צלותא z "dua" sözcüğü ile eş kökenlidir. Daha fazla bilgi için salâ maddesine bakınız.

  seccade

  Arapça scd kökünden gelen saccādat سجّادة z "namaz halısı" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça sacada سجد z "secde etti" fiilinin meslek adıdır. Daha fazla bilgi için secde maddesine bakınız.