Türkçe ne demek

  Sansasyon Sonuçları

  Sansasyon kelimesi için arama sonuçları, sonuçlar arasından seçerek Sansasyon ne demek olduğunu görüntüleyin.

  Sansasyon kelimesini içeren ve alakalı 5 sonuç bulundu.

  sansasyon

  Fransızca sensation "1. duyum, algı, duyarlık, 2. duygusal galeyan, heyecan verici haber" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Geç Latince sensatio "duyum" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince sentire, sensat- "duymak, hissetmek, algılamak" fiilinden +tion sonekiyle türetilmiştir.

  sansasyonel

  santimantal

  Fransızca sentimental "duygusal, duygulu" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İngilizce aynı anlama gelen sentimental sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1767 Laurence Sterne, İng. romancı.) Bu sözcük İngilizce sentiment "duygu" sözcüğünden +alis sonekiyle türetilmiştir. İngilizce sözcük Geç Latince sentimentum sözcüğünden alıntıdır. Geç Latince sözcük Latince sentire, sens- "duymak, hissetmek, algılamak" fiilinden +mentum sonekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için sansasyon maddesine bakınız.

  sensor

  İngilizce sensor "sinyal veya harekete duyarlı cihaz, fotoelektrik hücre" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İngilizce to sense "duymak, hissetmek" fiilinden +or sonekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Latince sensus "duyma, duyum, algı" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için sansasyon maddesine bakınız.

  konsensus

  Latince consensus "ittifak, görüş birliği, mutabakat" sözcüğünden alıntıdır. Latince sözcük Latince consentire, consens- "mutabık olmak, razı olmak" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Latince sentire, sens- "duymak, hissetmek" fiilinden con+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için sansasyon maddesine bakınız.