Türkçe ne demek

  Rodaj Sonuçları

  Rodaj kelimesi için arama sonuçları, sonuçlar arasından seçerek Rodaj ne demek olduğunu görüntüleyin.

  Rodaj kelimesini içeren ve alakalı 3 sonuç bulundu.

  rodaj

  Fransızca rodage "aşınma" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca roder "kemirmek, aşındırmak" fiilinden +age sonekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Latince aynı anlama gelen rodere, ros- fiilinden alıntıdır. Latince fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *rōd- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *rēd- "kemirmek" kökünden türetilmiştir.

  erozyon

  Fransızca érosion "aşınma" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince erodere, eros- "çürüyerek tükenmek, tüketmek" fiilinden +tion sonekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Latince rodere, ros- "paslanmak, çürümek" fiilinden ex+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için rodaj maddesine bakınız.

  korozyon

  Fransızca ve İngilizce corrosion "paslanma" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen corrosio sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince corrodere "yıpranmak, paslanmak" fiilinden +ion sonekiyle türetilmiştir. Latince fiil Latince rodere, ros- "kemirmek, aşındırmak" fiilinden con+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için rodaj maddesine bakınız.